back to top
spot_img

SuperLiga, etapa a 22-a: FCSB defilează spre primul titlu după 9 ani. Rezultate + clasament. UPDATE (VIDEO)

„Roș-albaștrii” s-au distanțat la 11 puncte de urmăritoarele sale CFR Cluj și Rapid

SuperLiga de fotbal a programat luni ultimele două partide contând pentru etapa a 22-a, prima din acest an.

Au fost două întâlniri cu mize total opuse. În prima dintre ele și-au dat întâlnire două echipe care luptă pentru evitarea retrogradării, în timp ce pe Arena Națională liderul la zi, FCSB, a obținut o victorie concludentă prin care s-a desprins la 11 puncte de rivale, diferență ce pare insurmontabilă, chiar și după ce punctele se vor înjumătăți în play-off

SuperLiga, etapa a 22-a, luni, 22 ianuarie

FCSB – UTA Arad 4-0

23 ianuarie 2024
Foto Facebook FCSB

FCSB a învins-o clar pe UTA, scor 4-0, în epilogul rundei a 22-a și s-a distanțat la 11 puncte față de urmăritoarele CFR Cluj și Rapid.

Omul meciului a fost Darius Olaru, care a reuşit primul „hat-trick” din carieră (20, 22, 66 – penalty). Căpitanul „roș-albaștrilor” a marcat primele două goluri în mai puţin de 120 de secunde, ambele după erori ale lui Tiberiu Căpuşă. Cu aceste goluri, Olaru este golgheterul la zi în SuperLigă, cu 13 reușite.

David Miculescu, fost jucător la UTA, a închis tabela în minutul 82, el fructificând pasa lui Baba Alhassan, aflat la debutul în tricoul FCSB-ului.

UTA putea deschide scorul în minutul 8, însă uruguayanul Ariel Lopez, transferat zilele trecute de la Oțelul, a trimis balonul în bară. De asemenea, slovacul Andrej Fabry a ratat o ocazie uriașă în finalul primei reprize (45+1).

FC Voluntari – Oțelul Galați 1-1

Foto Facebook FC Voluntari

FC Voluntari a terminat la egalitate cu Oţelul Galaţi, scor 1-1, într-un meci la care au fost prezenți în tribune în jur de 250 de spectatori, cea mai slabă asistență din actualul sezon.

Oaspeții au deschis scorul prin fundaşul ivorian Jonathan Cisse (11), după un corner executat de Ştefan Bodişteanu. În repriza secundă, ilfovenii au primit un penalty în minutul 55, dar arbitrul Istvan Kovacs a revenit asupra deciziei după ce a revăzut reluările video şi i-a acordat cartonaş galben lui Robert Popescu pentru simulare.

Gazdele au mai ratat o mare ocazie prin Adam Nemec (70), iar zece minute mai târziu au izbutit să egaleze prin Radu Boboc. Gălăţenii puteau da lovitura în cel de-al șaselea minut de prelungiri, însă portarul Jesus Fernandez a intervenit providenţial la şutul portughezului Joao Serrao în situaţie de „unu la unu”.

Acesta este primul punct câștigat de Voluntari în ultimele trei etape, în timp ce Oţelul rămâne singura echipă neînvinsă în deplasare în actualul sezon.

SuperLiga de fotbal a programat duminică alte două partide din etapa a 22-a, prima din acest an.

Meciurile s-au soldat cu eșecuri pentru două dintre candidatele la titlu, pentru unul dintre antrenori înfrângerea fiindu-i fatală.

SuperLiga, etapa a 22-a, duminică, 21 ianuarie

Universitatea Craiova – Farul Constanța 1-2

Universitatea Craiova a început prost anul 2024, fiind învinsă pe teren propriu de Farul Constanța cu 2-1. Oltenii nu au mai repetat evoluția foarte bună când s-au impus clar, scor 4-0, și au cedat la capătul unei partide spectaculoase în care au trimis de doiuă ori balonul în bară și au cerut un penalty în minutul 84 la o intervenţie a lui Damien Dussaut la Mitriţă.

Toate golurile au fost marcate în prima repriză. Campioana en-titre a deschis scorul prin fostul jucător al Craiovei, Rivaldinho (14), care a reluat din apropiere un balon respins de Laurențiu Popescu la un șut al lui Louis Munteanu. Craiova a egalat prin Alexandru Crețu (36), după ce portarul Aioani blocase șutul lui Baiaram, însă oaspeții au revenit în avantaj prin Munteanu, care a înscris (43), profitând de marcajul superficial al fundașilor centrali Raul Silva și Denil Maldonado.

A fost a 11-a victorie directă a „marinarilor” în cele 30 de dispute contra oltenilor în Superligă, rezultat în urma căruia au urcat pe loc de play-off. Pentru „Știința” se anunță o perioadă dificilă, mai ales că în etapa următoare la Craiova vine liderul FCSB.

UPDATE: Mandorlini a fost demis. Adi Mutu va fi noul antrenor al CFR-ului

Andrea Mandorlini a rezistat un singur meci pe banca CFR-ului în 2024. Eșecul surprinzător suferit la Botoșani i-a fost fatal antrenorului italian, care a fost demis de patronul echipei ardelene Neluțu Varga imediat după încheierea partidei.

Demiterea lui Mandorlini a fost confirmată de Varga. „Da, e adevărat. Renunțăm la el. Nu se mai poate, nu mai suport să văd echipa jucând așa. Când nu ești în stare să bați la ultima clasată nu mai avem ce să discutăm! Nu vreau să ajung să joc în play-out. Eu vreau să mă bat la titlu. I-am dat o grămadă de șanse, dar s-a terminat. Adi Mutu este numele viitorului antrenor. Cu Adi am discutat și anul trecut, înainte de meciul cu „U” Cluj. Apoi s-a întâmplat ce s-a întâmplat cu mama lui, noi am bătut cu 4-0 și am zis să nu schimb antrenorul după o victorie la scor.

O să discutăm cu el (n.r. – Mandorlini) să o încheiem. Cred că nu e în stare să transmită mesajul în vestiar. Nu cred că avem echipă rea, dar e o problemă de comunicare din partea lui. Nu pot să contest modul în care pregătește echipa, dar nu mai pot. Nu am arătat nimic astăzi. Nu are nici o scuză! Venise din cantonament. A avut toate condițiile acolo. Terenuri, tot. Totul a fost cum a cerut. Salariile sunt la zi. Tot ce a cerut i-am adus. Nu mai pot, îmi doresc altceva de la echipă!” a declarat Varga, pentru iAMsport.ro.

FC Botoșani – CFR Cluj 1-0

„Lanterna roșie” FC Botoşani a furnizat o imensă surpriză, reușind să învingă pe CFR Cluj cu scorul de 1-0. Unicul gol al partidei a fost înscris de Eduard Florescu (64, foto în alb), care a reluat sub transversală, din apropiere, balonul centrat de Romario Benzar.

Aceasta a fost doar a doua victorie din acest sezon pentru echipa antrenată de Bogdan Andone, care, astfel, a debutat cu dreptul pe banca botoșănenilor. Ultimul succes obținut pe teren propriu data din sezonul trecut (20 mai 2023), când Botoșaniul învingea cu 5-1 pe CS Mioveni.

CFR are o singură victorie în ultimele sale opt etape, trei egaluri și patru eşecuri, iar scaunul lui Andrea Mandorlini se clatină serios după acest eșec.

SuperLiga de fotbal a programat sâmbătă alte două partide din runda cu numărul 22, prima din acest an.

Așa cum se întâmplase și cu o zi înainte, într-una dintre întâlniri am asistat la o revenire spectaculoasă a gazdelor, în timp ce al doilea meci a fost decis de un gol marcat pe final.

SuperLiga, etapa a 22-a, sâmbătă, 20 ianuarie

Petrolul Ploiești – Dinamo 1-0

23 ianuarie 2024 SuperLiga, etapa a 22-a: „U” Cluj urcă pe loc de play-off, Petrolul mai așteaptă. Rezultate + clasament. UPDATE (VIDEO)

După ce a încheiat în genunchi prima parte a campionatului, cu două egaluri şi două eşecuri, Petrolul avea mare nevoie de victorie pentru a păstra în continuare șanse de calificare în play-off.

Pe un teren foarte greu, curățat de zăpadă până cu câteva zeci de minute înainte de începerea jocului, „lupii galbeni” au izbutit să câștige la limită, 1-0, în fața unui Dinamo care se afundă tot mai mult și arată la fel de rău ca înainte de vacanța de iarnă.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 80 de brazilianul Jair, care a reluat de la marginea careului, la colțul lung, balonul pasat de Diomande. În prima repriză, Petrolul a primit un penalty (41), după o intervenţie a lui Patriche asupra lui Musi, însă „centralul” Marian Barbu a revenit asupra deciziei după vizionarea reluărilor furnizate de VAR.

„U” Cluj – FC Hermannstadt 2-1

Foto Profimedia

La fel cum au stat lucrurile în multe dintre partidele jucate în acest sezon, „U” Cluj a avut nevoie din nou de experiența „veteranilor” din echipă pentru a obține o nouă victorie. „Șepcile roșii” s-au impus greu, scor 2-1, în fața celor de la FC Hermannstadt și au urcat pe loc de play-off.

Condusă pe tabela de marcaj, formația ardeleană a întors rezultatul datorită inspirației celor mai experimentați fotbaliști din lot, Alexandru Chipciu și Dan Nistor.

După ce sibienii au deschis scorul prin italianul Murgia (62), aflat la primul gol în SuperLigă, „U” a egalat trei minute mai târziu prin Chipciu, în timp ce golul victoriei a fost marcat de Daniel Popa (77), după un „assist” de excepţie furnizat de Nistor.

După o pauză de aproximativ o lună, SuperLiga României la fotbal s-a reluat vineri când au fost programate primele două partide din cadrul celei de-a 22-a etape, prima din 2024.

Au fost două meciuri spectaculoase, în care s-au înscris în total 13 goluri. Sepsi OSK a realizat scorul sezonului, în timp ce Rapid și-a luat la revedere de la portarul Horațiu Moldovan cu o remontada de senzație în fața propriilor suporteri.

SuperLiga, etapa a 22-a, vineri, 19 ianuarie

Rapid București – FCU 1948 Craiova 4-3

23 ianuarie 2024 SuperLiga, etapa a 22-a: Remontada de senzație a Rapidului. Sepsi, scorul campionatului. Rezultate + clasament. UPDATE
Foto Facebook FC Rapid 1923

La prima apariție din 2024, Rapid a primit vizita celor de la FCU 1948 Craiova, o întâlnire care întrunea toate premisele pentru un spectacol fotbalistic cu multe goluri, așa cum fusese în tur, când giuleștenii câștigaseră cu 5-3. Jocul a fost pe măsura așteptărilor, iar echipa lui Cristiano Bergodi a reuşit o victorie de senzaţie, după ce au revenit incredibil de la 1-3!

Oaspeţii au deschis scorul prin Albu (25) cu un şut de la marginea careului direct în vinclu, însă Rapid a egalat înainte de pauză prin kosovarul Krasniqi (43), aflat la debutul în tricoul vișiniu. Imediat după pauză, FCU a înscris de două ori într-un interval de doar cinci minute prin Baeten (51) şi Blidar (56).

La acest scor, oaspeţii s-au prăbuşit inexplicabil, iar Rapid a profitat și a izbutit o remontada de senzație. Mai întâi, Lacroix a comis un henţ stupid în careu, iar Rrahmani a transformat penalty-ul acordat de Horațiu Feșnic (76). Cinci minute mai târziu, Onea a şutat de pe dreapta la colțul scurt, iar portarul Gurău a împins mingea în propria poartă. Golul victoriei a venit în cel de-al patrulea minut de prelungiri, atunci când atacantul sârb Borisav Burmaz, aflat şi el la debut, a înscris spectaculos cu o lovitură de cap.

Acesta a fost ultimul meci al portarului rapidist Horațiu Moldovan, care s-a înțeles cu Atletico Madrid și va pleca în La Liga.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe – Politehnica Iași 6-0

Foto Facebook Sepsi OSK

Sepsi OSK a început ca din tun în 2024 și a surclasat-o pe Poli Iași în primul meci al anului cu 6-0, care reprezintă scorul campionatului până în acest moment.

Gazdele au înscris de trei ori până la pauză, prin Ștefănescu (19), Cosmin Matei (36-penalty) și Păun (42). După pauză, Sepsi a continuat asaltul la poarta moldovenilor, iar Kallaku (63) a marcat pentru 4-0 cu un șut deviat. Ștefănescu a realizat „dubla” în minutul 85, pentru ca Bălașa să închidă tabela dintr-un alt penalty (88).

Echipa antrenată de Bernd Storck și-a egalat, astfel, performanța pentru cea mai categorică victorie în prima ligă. Sepsi a mai reușit o victorie la același scor în play-out-ul sezonului 2021-2022 în fața Academicii Clinceni. În schimb, aceasta a fost cel de-al doilea eșec din cariera antrenorului Leo Grozavu la 6 goluri diferență, după un CFR Cluj – FC Botoşani 6-0, care datează din sezonul 2015-2016.

<a href=httpslpfro target= blank rel=noopener>Foto LPFro<a>

Locurile 1-6 din SuperLiga vor juca în play-off (tur-retur, în total 10 etape).
Locurile 7-16 din SuperLiga vor juca în play-out (manșă unică, în total 9 etape).
Locul 1 din play-off va juca în preliminariile Ligii Campionilor, iar locurile 2 și 3 din play-off în Conference League.
Locul 3 din play-off va juca baraj cu câștigătoarea barajului dintre locurile 1 si 2 din play-out pentru un loc în Conference League.
Locurile 9 și 10 din play-out vor retrograda direct în Liga 2. Locurile retrogradabile 7/8 din play-out vor disputa meciuri de baraj cu locurile 3/4 din Liga 2.

SuperLiga de fotbal programează la acest sfârșit de săptămână meciurile contând pentru etapa a 22-a, prima din 2024.

Încă din această rundă vor avea loc dueluri extrem de interesante atât în zona de play-off, cât și în subsolul clasamentului, acolo unde se duc lupte grele pentru evitarea retrogradării.

Programul meciurilor etapei a 22-a din SuperLiga

23 ianuarie 2024 SuperLiga, etapa a 22-a: Gata vacanța! Astăzi se reia campionatul de fotbal. Programul meciurilor și clasamentul la zi

Așadar, mai sunt de disputat încă opt etape până când vom cunoaște numele echipelor care vor continua cursa în play-off pentru titlul de campioană și prezența în cupele europene și, respectiv, care vor lupta în play-out pentru evitarea retrogradării și a locurilor de baraj pentru menținerea în Superliga României și în ediția 2024-2025.

Primele partide vor avea loc vineri: Sepsi – Poli Iaşi (ora 17:00) şi Rapid – FCU 1948 Craiova (ora 20:00). Iată programul complet al meciurilor din etapa a 22-a: